piątek, 30 stycznia 2015

Ebola mutuje się i rozprzestrzenia

Świat obiega właśnie nius o mutacji wirusa. Nie powinniśmy się temu dziwić. Nie ma w tym żadnej sensacji. Ebola jest wirusem RNA, jak grypa. To dlatego tak łatwo dochodzi do mutacji.

Francuscy naukowcy zajęli się obserwacją zmian wirusa. Dobrze, niech obserwują. Tymczasem na stronach WHO odnalazłam wykres, z którego łatwo można wywnioskować, że liczba zachorowań spada. Cieszmy się i trzymajmy kciuki, aby tendencja spadkowa się utrzymała, by opady deszczu nie przeszkodziły ludziom w dochodzeniu do zdrowia.

  • Co to jest ebola?
Jest to bardzo groźny wirus, wywołujący tzw. gorączkę krwotoczną. Jest to wielonarządowy zespół chorobowy, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych, a co za tym idzie - do krwawień z oczu, nosa czy przez wybroczyny powstające na skórze. 
  • Jak roznosi się ebola?
Warto ponadto wiedzieć, że choroba wśród ludzi ma ścisły związek z zachorowaniami wśród szympansów i goryli. Epidemie te przebiegają zazwyczaj równolegle. Naukowcy izolują te same podtypy wirusa zarówno od ludzi, jak i od zwierząt. 
  • Jakie są podtypy wirusa?
=> Ebola-Zair (ZEBOV)
=> Ebola-Sudan (SEBOV)
=> Ebola Ivory-Coast (ICEBOV)
=> Ebola-Reston (REBOV)
  • Jak można zarazić się ebolą?
=> Przez płyny ustrojowe pochodzące od małp czy osób chorych
=> Bliski kontakt z chorym
=> W szpitalach i w domach chorych: ostre przedmioty, odpady medyczne, płyny, tkanki osób chorych
=> Drogą kropelkową zarażają się małpy, nie udowodniono tego mechanizmu u ludzi
  • Przebieg choroby 
=> Okres wylęgania od 2 dni do 2 tygodni
=> Ostry i nagły początek, jak w grypie: gorączka (wysoka, często powyżej 38,6°C), dreszcze, osłabienie, bóle mięśni i głowy
=> Biegunka i wymioty
=> Krwawienia wewnętrzne i zewnętrzne
=> ALBO zgon w ciągu 7-14 dni, ALBO ewentualne powikłania (np. bóle mięśniowe, utrata wzroku czy słuchu) i długi okres zdrowienia oraz wydalania wirusa razem z płynami ustrojowymi
===> Uwaga, jeśli dojdzie do krwawień, śmiertelność w tym stadium choroby wynosi aż 90%
  • Jakie są przesłanki, że osoba, która nagle zachorowała, mogła zostać zaatakowana przez ebolę?
Jeśli u danej osoby występują objawy, które wyżej opisałam, a ponadto w ciągu ostatnich trzech tygodni chory miał kontakt (jeszcze przed wystąpieniem objawów) z materiałem biologicznym, innymi chorymi czy ciałami zmarłych na ebolę. Ponadto jeśli podróżował w rejony objęte epidemią lub miał kontakt ze zwierzętami pochodzącymi z rejonu objętego epidemią.

Tagi: ebola, ZEBOV, wirus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz