poniedziałek, 12 stycznia 2015

Jest metoda, która poprawia stan pacjentów z chorobą Parkinsona w zaawansowanym stadium

Tegoroczną nagrodą w dziedzinie klinicznych badań medycznych, Lasker~DeBakey Clinical Medical Research Award, uhonorowano Mahlona R. DeLonga oraz Alima-Louisa Benabida za ich wkład w rozwój głębokiej stymulacji jądra podwzgórza (STN - stimulation of the subthalamic nucleus) - techniki chirurgicznej - u pacjentów z chorobą Parkinsona w zaawansowanym stadium.

(Arturo de Albornoz, flickr.com, CC BY-SA 2.0)

Zastosowanie tej metody pozwala osłabić samoistne drżenie spoczynkowe i przywrócić funkcje motoryczne u osób z chorobą Parkinsona oraz obniżyć przyjmowane przez nich dawki lewodopy, co z kolei przekłada się na mniejsze obciążenie działaniami niepożądanymi wywoływanymi przez leki.
Wszystko to staje się osiągalne i jednocześnie odwracalne dzięki przełącznikowi stymulatora. Metoda zaowocowała w leczeniu ponad 100 tys. pacjentów z chorobą Parkinsona w zaawansowanym stadium i jest znaczącym postępem w terapii tej choroby od czasu odkrycia lewodopy ponad 40 lat temu.

Na poniższym 2-minutowym filmiku Mike Robbins, który cierpi na chorobę Parkinsona, zademonstrował, co dzieje się z jego ciałem, gdy jednym guziczkiem wyłączy wszczepiony mu stymulator. Dzięki przebytej operacji objawy choroby Parkinsona są pod kontrolą.

 

W 2002 roku Food and Drug Administration (FDA) zatwierdziła stymulację jądra podwzgórza w leczeniu zaawansowanej choroby Parkinsona. Jednakże metoda ta nie jest lekarstwem i nie jest w stanie odwrócić wszystkich dolegliwości związanych z chorobą. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że poziom mowy oraz zdolności poznawcze nadal będą się pogarszały.
Wciąż jest wiele pytań bez odpowiedzi na temat mechanizmu tej metody chirurgicznej. Istnieje zawsze ryzyko, że układ będzie działał nieprawidłowo. Głęboka stymulacja jądra podwzgórza okazuje się jednak na tyle efektywna, że w 2009 roku FDA zatwierdziła jej zastosowanie również w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Trwają ponadto badania nad możliwym jej zastosowaniem w lekoopornej depresji oraz zespole Tourette'a.

Dzięki otwartym umysłom, takim jak Benabid i DeLong, innowacyjność w medycynie to rzeczywistość!
Film udostępniony przez Lasker Foundation, na którym pokazano efekty leczenia - widzimy na nim pacjenta przed operacją i po operacji - jest dostępny => tutaj

Tagi: choroba Parkinsona, zaawansowane stadium, technika chirurgiczna, głęboka stymulacja jądra podwzgórza, STN, samoistne drżenie, funkcje motoryczne, lewodopa, terapia, FDA, lekooporna depresja, zespół Tourette'a

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz