poniedziałek, 11 lipca 2016

Jak obniżyć ryzyko przedwczesnej śmierci?

Podczas czerwcowej konferencji Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego ogłoszono, że osobom po 60 roku życia wystarczy zaledwie 15 minut codziennej umiarkowanej aktywności fizycznej, aby zmniejszyć ryzyko przedwczesnego zgonu.
  (fot. Vladimir Kud, flickr.com, CCBY2.0)

Co to jest umiarkowana aktywność fizyczna?

Możesz na przykład wybrać się na spacer, podczas którego będziesz przez kwadrans kroczyć energicznie, angażując do wysiłku całe ciało.

Zalecenia dla osób starszych

Obecnie postawiony cel dla osób po 60 roku życia jest bardziej realistyczny do osiągnięcia niż wcześniejszy.
Czas aktywności dziennej został skrócony o 6 minut. Dzięki temu czas poświęcony na ćwiczenia tygodniowo skrócił się ze 150 minut aż o kwadrans.

Naukowcy zadają sobie pytania

Francuscy naukowcy z uniwersyteckiego szpitala w Saint-Etienne ocenili, że nawet połowa osób po 60 roku życia nie poświęcała ponad 20 minut dziennie na aktywność fizyczną.
Chcieli sprawdzić, ile czasu potrzebują osoby starsze na ćwiczenia, aby same mogły zmniejszyć ryzyko wystąpienia przewlekłych chorób i przedwczesnej śmierci.

Badanie obserwacyjne

Przeprowadzili badanie, w którym przez 12 lat obserwowali grupę 1011 osób w wieku po 65 roku życia i mierzyli podejmowaną przez nich aktywność fizyczną.
W czasie całego okresu obserwacji zmarło 88 uczestników badania.

Aktywność fizyczna ma wpływ na długość życia

Odnotowano, że ryzyko przedwczesnego zgonu było adekwatnie do poziomu podejmowanej aktywności fizycznej.
Na przykład u najaktywniejszych fizycznie uczestników badania ryzyko to było niższe o 35% w porównaniu z osobami, które były niekatywne.

Szybki spacer po zdrowie

Oszacowano, że optymalna ilość umiarkowanej aktywności fizycznej przekłada się na około 15 minut dziennie lub 105 minut tygodniowo.
Naukowcy zapewniają, że aby zrealizować ten cel, wystarczający będzie energiczny spacer. Czyli nie chodzi o wolne chodzenie z pieskiem, ale o kwadrans szybkiego chodu z zaangażowanym do wysiłku całym ciałem.

(Źródło: Proceedings of the European Society of Cardiology’s Euro-Prevent conference, 2016.06.14)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz