piątek, 6 lutego 2015

Jak zmniejszyć ryzyko raka?

Możliwe, że jesteś w grupie osób obarczonych wysokim ryzykiem wystąpienia nowotworu. Może ktoś obok ciebie zachorował na raka i zastanawiasz się, czy ty też kiedyś będziesz musiał spędzić wiele godzin na onkologii... Nie wywróżę z kart, czy tak będzie, ale powiem ci, że jest kilka sposobów, które zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania. O tym za chwilę, bowiem przy okazji przemycę tu pewną ciekawostkę:
  • niedawno odkryto w badaniu na myszach z przewlekłym zapaleniem skóry, że jeśli dojdzie do zranienia, w tym miejscu rozwijają się komórki nowotworowe. Co zaskakujące, okazało się, że to połączenie bakterii, przewlekłego stanu zapalnego i rany skóry przyczynia się do rozwoju komórek rakowych. Częstość występowania nowotworu jest skorelowana z wielkością ran i nacieku zapalnego.[*]

 (Hartwig HKD, flickr.com, CC BY-ND 2.0)

Wróćmy jednak do tematu. 15 lat temu w Paryżu ustanowiono globalne święto, wskazując 4 lutego jako Światowy Dzień Walki z Rakiem. W 2000 roku kraje, które podpisały Kartę Paryską, zobowiązały się, że stworzą narodowe programy zapobiegające zachorowaniom oraz wspomagające leczenie chorób nowotworowych. Z okazji tego święta dwa dni temu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przypomniała, w jaki sposób można zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.
  1. Nie pal. Nie używaj tytoniu pod żadną postacią.
  2. Uczyń swój dom przestrzenią wolną od dymu. Istotne, by nie być również biernym palaczem.
  3. Bądź aktywny fizycznie.
  4. Odżywiaj się zdrowo. Śmieciowe jedzenie zamień na odżywcze przekąski.
  5. Ogranicz spożywany alkohol do minimum.
  6. Nie przesadzaj z opalaniem. Chroń skórę i oczy przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych.
  7. Karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi u matek.
  8. Zaszczep swoje dzieci przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (Hepatitis B) oraz wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).
  9. Korzystaj z szansy, którą ci dają badania przesiewowe w kierunku raka.
(* Hoste E, Arwert EN et al. Innate sensing of microbial products promotes wound-induced skin cancer, Nature Communications, 6:5932, DOI: 10.1038/ncomms6932, Published 09 January 2015)
 
Tagi: World Cancer Day, tytoń, palenie, dieta, zapalenie wątroby typu B, wirus brodawczaka ludzkiego, Hepatitis B, HPV, rak piersi, rak skóry

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz