piątek, 19 lutego 2016

Wirus Zika. WHO i Papież Franciszek rekomendują antykoncepcję. Bogota - aborcję. Co Ty na to?

ZIKV jest wirusem, którego występowanie odnotowano po raz pierwszy u makaka królewskiego przy okazji prowadzonych badań na żółtą gorączką w połowie XX wieku w Ugandzie. Jak podają źródła, jeszcze dekadę temu wirus ten występował w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej. Obecnie mamy do czynienia z jego epidemią.



Dziś zarażają nie tylko komary, ale i ludzie

Osiem lat temu odnotowano pierwszy przypadek przeniesienia wirusa drogą płciową, gdy nagle w Senegalu zachorowała żona naukowca zaszczepionego wcześniej przeciwko żółtej gorączce. Epidemia wirusa Zika wybuchła dwa lata temu w Polinezji Francuskiej, a w ubiegłym roku w Brazylii. Dopiero w tym roku skojarzono, że może on być przyczyną występowania mikrocefalii (małogłowia) u dzieci, kiedy połączono fakty, iż matki chorych dzieci w czasie ciąży przebywały na obszarach, na których pojawił się wirus.

 

Najnowsze zalecenia WHO

Wirus Zika najczęściej jest przenoszony przez komara na człowieka, ale udokumentowano, że może przenikać z człowieka na człowieka podczas kontaktów płciowych oraz przez krew.
W związku z powyższym Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała nowe wytyczne, zgodnie z którymi należy unikać przekazywania wirusa Zika drogą płciową. Wszystkim osobom powracającym z obszarów objętych transmisją wirusa zaleca się stosowanie antykoncepcji barierowej (prezerwatyw), a nawet wstrzemięźliwość przez co najmniej 4 tygodnie.
Zwraca się szczególną uwagę na kobiety w ciąży i zaleca się, aby ich partnerzy stosowali antykoncepcję barierową lub powstrzymywali się od kontaktów seksualnych aż do zakończenia ciąży. 

 

Papieska dyspensa dla kobiet 

Papież Franciszek wydał zezwolenie na stosowanie antykoncepcji przez kobiety narażone na kontakt z wirusem Zika. Powiedział "unikanie ciąży nie jest absolutnym złem".

 

Z kolei rząd kolumbijski...

... ogłosił, że ciężarne z potwierdzoną obecnością wirusa w organizmie mają prawo do aborcji.
 (Author: Beth.herlin; Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license)

seizures - drgawki
small head size - mała głowa
coordination difficulties - problemy z koordynacją
dwarfism - karłowatość
backward-sloping forheead - wstecznie pochyłe czoło
hyperactivity - nadpobudliwość
facial distortions - zniekształcenia twarzy
delays in speech & movement - opóźnienia rozwoju mowy i ruchu

 

Co o tym myślisz?

2 komentarze:

  1. O co dokładnie pytasz? Czy to etyczne, że zezwolono na antykoncepcję i aborcję w tej sytuacji?

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie, nie pytam, czy to etyczne, ale o pierwsze refleksje czytelnika po takiej dawce informacji.
    Osobiście ucieszyłam się, że ani rząd kolumbijski, ani WHO, ani nawet Papież Franciszek, którego dyspensa ma ogromne znaczenie dla wielu religijnych kobiet żyjących na terenach objętych epidemią, nie pominęli tematu milczeniem. Mnie te wszystkie trzy reakcje ucieszyły. Każda jest na miarę danej instytucji, z której wypłynęły.
    Największym zaskoczeniem było dla mnie zabranie głosu przez Papieża Franciszka. WHO zrobiło, co należało i czego wszyscy oczekiwaliśmy. Z kolei Bogota nie rozwiązuje problemu, ale sięga jedynie po półśrodki. Cóż z tego, że wydano zgodę na aborcję, skoro i tak znalezienie legalnego miejsca do jej przeprowadzenia ze wskazania z powodu wirusa Zika graniczy z cudem? Poza tym nie robi nic specjalnego w tak wyjątkowo trudnym dla kobiet czasie, aby pomóc im w dostępie do antykoncepcji, nie mówiąc o zapewnieniu darmowej antykoncepcji dla wszystkich kobiet z rejonu objętego epidemią...
    Ot... i to moje zdanie na ten temat :).

    OdpowiedzUsuń